Rodinný dom a inovácie

Katarína Šimková 31.01.2020 3808x

V minulom článku sme si hovorili o rekonštrukciách v byte. Ak by ste sa chceli venovať renováciám v interiéri domu, platia pri nich rovnaké pravidlá. Ak sa odhodláte na stavebné úpravy, pri ktorých zasiahnete aj do nosných častí domu, potrebujete požiadať o stavebné povolenie. Ak do nosných konštrukcií nezasiahnete, ide len o stavebné úpravy, ktoré stačí ohlásiť.

Čo naopak ohlasovať nemusíte? Ak sa napríklad rozhodnete opravovať fasádu, meniť strešnú krytinu, odkvapové žľaby a odtokové zvody, oplotenie či výmenu jeho častí, ak sa tým nezmení jeho trasa. Tieto sa považujú za udržiavacie práce. Ďalšími z tejto kategórie sú aj zmena omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodiskových zábradlí, ale aj výmena vykurovacích kotlov, keď sa nezhorší vplyv stavby na životné prostredie. Podobne ako v byte, tiež výmena vane či kuchynskej linky, sa označujú ako udržiavacie práce.

Rodinný dom však ponúka ešte väčší počet príležitostí na inovácie, dostavby a prestavby.

Môžete si predsavziať, že postavíte nový plot, zadovážite si prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby. Pri týchto príkladoch ide o drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Na stavebnom úrade treba ohlásiť ich realizáciu.

Chcelo by to kôlňu, práčovňu či letnú kuchyňu? Hor sa do príprav. Za drobné prízemné stavby sa považujú tie, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m. Okrem už spomínanej kôlne, práčovne či letnej kuchyne, ide aj o prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení. Pivnice a žumpy sú drobnými podzemnými stavbami, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m. Ak to nie sú drobné stavby (teda nespĺňajú vyššie uvedené) väčšinou nasleduje aj územné aj stavebné konanie, záleží od stavby.
Rodinný dom, ktorý má jedno podlažie, pivnicu a podkrovie, sa považuje za jednoduchú stavbu. Ak spĺňa podmienku, že zastavaná plocha bytovej budovy nepresahuje 300 m2, má jedno nadzemné podlažie, môže mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie. Pri jednoduchých stavbách ich prístavbe a nadstavbe postačí ohlásenie, iba ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí. V opačnom prípade ide o územné a stavebné konanie.

Zatočila sa vám hlava? Uznávame, kombinácií môže byť nespočetne veľa a každá stavba máva svoje špecifiká. Ak si chcete pozrieť aktuálne znenie zákonov, kliknite sem https://www.slov-lex.sk.
Čítajte najmä Stavebný zákon 50/1976 Z. z. a Vykonávaciu vyhlášku 453/2002 Z. z.

Ak ste z Košíc, prinášame vám ešte odkaz na stránku https://www.kosice.sk/obcan/vzory-ziadosti-tykajuce-sa-agendy-stavebneho-uradu, odkiaľ si môžete stiahnuť tlačivá formulárov a povzbudzujeme vás navštíviť stavebný úrad. Naozaj môže byť jednoduchšie poradiť sa ako tráviť čas hľadaním riešenia na vlastnú päsť.

Držíme palce pri renováciách, aby sa sny stávali realitami.

referencie

Dobrý deň. Veľké ĎAKUJEM patrí Vám Zdenka Horvathova za sprostredkonie kúpou mojej nehnutelnosti. Vaša profesionalita, empatia, poradenstvo na realitnom trhu je na veľmi vysokej úrovni. Moja osobná skúsenosť s realitnou kanceláriou ZARA REALITY je jednoducho povedané jedným slovom "PERFIŠ" Václav N.

Zdenka Horvathova

Dobrý deň prajem,všetci kupujúci a predavajúci. Rozhodla som sa predať a kúpiť byt. To nie je záležitosť, ktorú vykonávame bežne a predaj nehnuteľnosti podlieha určitej postupnosti a pravidlám. Pri obtelefonovaní ponúk som náhodou (náhody prichádzajú v ten okamžik, keď to najviac potrebujeme ) telefonovala p. Zdenke Horváthovej. Som potešená za túto náhodu, pretože som nemala žiadne vedomosti, čo všetko je potrebné vedieť pri predaji. Môj predaj a kúpa bytu závisela od ďalších 4 naväzujúcich kupcov a predajcov. Bola to náročná práca, všetko a všetkých zladiť tak, aby každý zo zainteresovaných splnil všetky náležitosti spojených s predajom. Doporučila som p.Zdenku kamarátkam a tam bol predaj ešte zložitejší, ale p.Horváthová našla riešenie aj v tejto komplikovanej situácii. Vie klientom poradiť a pomôcť na profesionálnej aj ľudskej úrovni. Človek vníma, že táto práca je pre p.Zdenku poslaním. Ďakujem, že aj v tejto sfére som stretla makléra – človeka. Milica B.

Zdenka Horvathova

Dobrý deň, chcela by som z celého srdca poďakovať realitnej kancelárii konkrétne pani konateľke Zdenke Horváthovej za veľmi profesionálny prístup pri predaji bytu. Bola veľmi milá, ochotná, ústretová poradiť a pomôcť. Najlepšia realitná kancelária, s ktorou som kedy spolupracovala. Vždy konala seriózne, ochotne a pohotovo. Z mojej strany je to maximálna spokojnosť. Určite odporúčam ďalším klientom. A za to jej patrí veľké ĎAKUJEM ! Zuzana N.

Zdenka Horvathova

Profesionálne a vysoko odborné realitné služby p. Horváthovej môžem len odporúčať Matej T.

Zdenka Horvathova

Po niekoľkomesačnej spolupráci pri dosť komplikovanej kúpe bytu chcem sa poďakovať p. konateľke Zdenke Horváthovej za jej výnimočný a nadštandartný prístup . Bola mi k dispozícii so svojimi vedomosťami, skúsenosťami a radami pri každom probléme a v každom čase. Je najlepším príkladom, že profesionalita nie je iba slovo na papieri, ale že takí profesionáli pracujú aj na Slovensku. Patrí jej moja vďaka a úcta. Zaru reality môžem vďačne odporúčiť a prajem, aby sa jej naďalej darilo. Alžbeta B.

Zdenka Horvathova

Byt môjho brata bol zaťažený hypotékou, exekúciou, aj dlhom voči nebankovej spoločnosti. Avšak celá kúpa p. Zdenka prebehla vďaka vašej profesionalite absolútne bez komplikácií. Veľké ĎAKUJEM za perfektne vykonanú prácu, za vašu trpezlivosť a pomoc. Monika

Zdenka Horvathova

Nemala som doposiaľ skúsenosti s realitnými kanceláriami, ale bola som prekvapená vysoko profesionálnym prístupom pani maklérky Zuzany Vindtovej, ako aj pani Horváthovej. Ochotne odpovedali na množstvo otázok a usmernili nás pri predaji. Kľudne a môžete na nich obrátiť v ktorúkoľvek hodinu. Túto realitnú kanceláriu doporučujem každému. Judita K.

Zdena Horváthová

Pani maklérke Zdenke Horváthovej chcem vyjadriť veľkú vďaku za jej veľmi profesionálny, empatický a ľudský prístup. S prácou pani Zdenky som 100% spokojná a môžem ju vrelo odporúčať. Klienti sa môžu spoľahnúť, že budú v tých najlepších rukách Henrieta V.

Zdenka Horvathova

Chceme sa poďakovať Zdenke Horváthovej za jej vysokú profesionalitu a ľudský prístup, jej čestnosť, ústretovosť a najmä trpezlivosť. Vďaka nej sa nám podarilo zrealizovať našu vysnívanú kúpu. Sme jej veľmi vďační a budeme služby ZARA REALITY odporúčať aj ostatným. Manželia K.

Zdenka Horvathova

Všetky referencie