Rodinný dom a inovácie

Katarína Šimková 31.01.2020 757x

V minulom článku sme si hovorili o rekonštrukciách v byte. Ak by ste sa chceli venovať renováciám v interiéri domu, platia pri nich rovnaké pravidlá. Ak sa odhodláte na stavebné úpravy, pri ktorých zasiahnete aj do nosných častí domu, potrebujete požiadať o stavebné povolenie. Ak do nosných konštrukcií nezasiahnete, ide len o stavebné úpravy, ktoré stačí ohlásiť.

Čo naopak ohlasovať nemusíte? Ak sa napríklad rozhodnete opravovať fasádu, meniť strešnú krytinu, odkvapové žľaby a odtokové zvody, oplotenie či výmenu jeho častí, ak sa tým nezmení jeho trasa. Tieto sa považujú za udržiavacie práce. Ďalšími z tejto kategórie sú aj zmena omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodiskových zábradlí, ale aj výmena vykurovacích kotlov, keď sa nezhorší vplyv stavby na životné prostredie. Podobne ako v byte, tiež výmena vane či kuchynskej linky, sa označujú ako udržiavacie práce.

Rodinný dom však ponúka ešte väčší počet príležitostí na inovácie, dostavby a prestavby.

Môžete si predsavziať, že postavíte nový plot, zadovážite si prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby. Pri týchto príkladoch ide o drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Na stavebnom úrade treba ohlásiť ich realizáciu.

Chcelo by to kôlňu, práčovňu či letnú kuchyňu? Hor sa do príprav. Za drobné prízemné stavby sa považujú tie, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m. Okrem už spomínanej kôlne, práčovne či letnej kuchyne, ide aj o prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení. Pivnice a žumpy sú drobnými podzemnými stavbami, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m. Ak to nie sú drobné stavby (teda nespĺňajú vyššie uvedené) väčšinou nasleduje aj územné aj stavebné konanie, záleží od stavby.
Rodinný dom, ktorý má jedno podlažie, pivnicu a podkrovie, sa považuje za jednoduchú stavbu. Ak spĺňa podmienku, že zastavaná plocha bytovej budovy nepresahuje 300 m2, má jedno nadzemné podlažie, môže mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie. Pri jednoduchých stavbách ich prístavbe a nadstavbe postačí ohlásenie, iba ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí. V opačnom prípade ide o územné a stavebné konanie.

Zatočila sa vám hlava? Uznávame, kombinácií môže byť nespočetne veľa a každá stavba máva svoje špecifiká. Ak si chcete pozrieť aktuálne znenie zákonov, kliknite sem https://www.slov-lex.sk.
Čítajte najmä Stavebný zákon 50/1976 Z. z. a Vykonávaciu vyhlášku 453/2002 Z. z.

Ak ste z Košíc, prinášame vám ešte odkaz na stránku https://www.kosice.sk/obcan/vzory-ziadosti-tykajuce-sa-agendy-stavebneho-uradu, odkiaľ si môžete stiahnuť tlačivá formulárov a povzbudzujeme vás navštíviť stavebný úrad. Naozaj môže byť jednoduchšie poradiť sa ako tráviť čas hľadaním riešenia na vlastnú päsť.

Držíme palce pri renováciách, aby sa sny stávali realitami.

referencie

Dobrý deň, chcela by som z celého srdca poďakovať realitnej kancelárii konkrétne pani konateľke Zdenke Horváthovej za veľmi profesionálny prístup pri predaji bytu. Bola veľmi milá, ochotná, ústretová poradiť a pomôcť. Najlepšia realitná kancelária, s ktorou som kedy spolupracovala. Vždy konala seriózne, ochotne a pohotovo. Z mojej strany je to maximálna spokojnosť. Určite odporúčam ďalším klientom. A za to jej patrí veľké ĎAKUJEM !

Zdenka Horvathova

Touto cestou by sme sa radi poďakovali p.Miške Borgulovej za jej skvelú prácu,profesionálny prístup ,ochotu pomôcť a poradiť. Agentúru odporúčame na 100% Skvelá práca, ďakujeme

Ing. Michaela Borguľová

Máklér pani Zuzana Vindtová Nemala som doposiaľ skúsenosti s realitnými kanceláriami, ale bola som prekvapená vysoko profesionálnym prístupom pani maklérky ako aj pani Horváthovej. Ochotne odpovedali na množstvo otázok a usmernili nás pri predaji. Kľudne a môžete na nich obrátiť v ktorúkoľvek hodinu. Túto realitnú kanceláriu doporučujem každému.

Zuzana Vindtová

Dobrý deň, ďakujem za zrealizovanie predaja nehnuteľnosti bez problémov, promptne a profesionálne za pomoci pani Borguľovej, ktorá bola vždy ochotná a seriózna. Dobre som si vybrala a odporúčam spoluprácu.

Darina Borgulová

Odporúčam! Seriózne, rýchle jednanie, p. Darina Borgulova je nápomocná a bola vždy ochotná. Nebol s ničím problém, všetko prebehlo v poriadku, profesionálne a rýchlo. Ďakujem za spoluprácu a za pomoc.

Darina Borgulová

100% profesionalita,pristup a serioznost....odporucame

Darina Borgulová

Pri p. Michaele Borguľovej môžem, vyjadriť svoju plnú spokojnosť. 100% prístup a profesionalita, spolu s veľmi prívetivým prístupom.

Ing. Michaela Borguľová

Pani maklérke Zdenke Horváthovej chcem vyjadriť veľkú vďaku za jej veľmi profesionálny, empatický a ľudský prístup. S prácou pani Zdenky som 100% spokojná a môžem ju vrelo odporúčať. Klienti sa môžu spoľahnúť, že budú v tých najlepších rukách

Zdenka Horvathova

Agentúru odporúčam na 100%, skvelá spolupráca a rychle vybavenie všetkých dokumentov a pod. Chcela by som sa poďakovať hlavne Michaele Borgulovej - skvelá maklerka! Ešte raz veľmi pekne ďakujeme za všetko !

Ing. Michaela Borguľová

Skvelá realitka, starostlivé dámy, top servis. Môžem len doporučiť

Darina Borgulová

Všetky referencie