Tipy a triky pri hľadaní podnájmu

Katarína Šimková 30.10.2019 1636x

Nech je v pohode a nestojí veľa. Možno stačí, ak byt, ktorý hľadáte na prenájom, spĺňa iba tieto dve požiadavky. V skutočnosti sa však za týmito dvoma podmienkami skrýva oveľa viac.

Aby ste boli s prenajatým bytom spokojní aj po pár mesiacoch, čo v ňom bývate, zamerajte sa na obhliadke napríklad na lokalitu, v akej sa nachádza. Ak obľubujete ticho, nehľadajte byt v centre mesta. Ak si zakladáte na dennom svetle, vyvarujte sa bytu, ktorého okná zatieňuje iná budova. Prekážajú vám výšky? Nepresviedčajte sa, že v byte na jedenástom poschodí si nejako zvyknete. Hodí sa tiež uvažovať nad lokalitou a vzdialenosťou od práce či školy. Hoci na okraji mesta môžete platiť nižší nájom, náklady sa vám zvýšia kvôli doprave, nehovoriac o čase venovanom presunom.

Na obhliadke si skúste všímať aj to, čo vám prenajímateľ neukazuje. Venujte sa detailom. Ak je byt počas prehliadky zariadený, opýtajte sa, čo zo zariadenia v byte zostane. Ak sa vám zdá, že je tam až príliš veľa vecí, ktoré potrebovať nebudete, zistite, či je možné ich vypratať. Neskôr to aj dôsledne skontrolujte. Pri preberaní bytu nech vás okrem nájomnej zmluvy zaujíma aj preberací protokol, kde si tiež pozorne prečítajte, čo podpisujete. Ak ste po prebratí bytu narazili na nejaké poškodenia, určite ich zdokumentujte a informujte o nich prenajímateľa. Keby ste niečo nefungujúce objavili počas obhliadky a váš záujem to neodradilo, žiadajte nápravu, kým sa do bytu nasťahujete.

Ako každú zmluvu, ktorá sa chystáte podpísať, dôkladne si dočítajte aj nájomnú zmluvu do posledného písmenka. Zamerajte sa na nutnosť a výšku zálohy, možnosť výpovede a dĺžku výpovednej lehoty, termín, dokedy potrebujete uhradiť každý mesiac nájom a v neposlednom rade, skontrolujte výšku nájmu a tiež, čo je v nájme zahrnuté. Nestačí sa, napríklad na tom, že poplatok za internet je v cene v nájmu, dohodnúť ústne. Neskôr môžete byť prekvapení, keď sa nájomca na tento odsek nerozpamätá a za internet budete potrebovať platiť sami, a tak sa zvýšia aj vaše náklady. Opýtajte sa, ako budú účtované náklady za elektrinu, vodné a stočné a plyn. Zistite, či vám nájomca vráti aj preplatok alebo si bude od vás pýtať len úhradu nedoplatku.

Okrem vyššie uvedených rád počúvajte aj svoju intuíciu. V ideálnom prípade so svojím nájomcom nebudete prichádzať do kontaktu často. V prípade neočakávaných situácií v byte sa však potrebujete môcť naňho spoľahnúť a cítiť, že sa k vám správa ako ku svojmu klientovi. Vaše tušenie vám môže napovedať, či s týmto človekom budete vedieť vychádzať alebo sa môžu vyskytnúť nejaké komplikácie.

Prenájom bytu môže znamenať nový začiatok. Nový život. Ak hľadáte nový podnájom, spíšte si požiadavky, ktoré by mal spĺňať. Tiež si nechajte poradiť. Aby ste si lepšie vychutnali čas, keď sa sny stávajú realitami.

referencie

Dobrý deň. Veľké ĎAKUJEM patrí Vám Zdenka Horvathova za sprostredkonie kúpou mojej nehnutelnosti. Vaša profesionalita, empatia, poradenstvo na realitnom trhu je na veľmi vysokej úrovni. Moja osobná skúsenosť s realitnou kanceláriou ZARA REALITY je jednoducho povedané jedným slovom "PERFIŠ" Václav N.

Zdenka Horvathova

Pani maklérke Zdenke Horváthovej chcem vyjadriť veľkú vďaku za jej veľmi profesionálny, empatický a ľudský prístup. S prácou pani Zdenky som 100% spokojná a môžem ju vrelo odporúčať. Klienti sa môžu spoľahnúť, že budú v tých najlepších rukách Henrieta V.

Zdenka Horvathova

Dobrý deň prajem,všetci kupujúci a predavajúci. Rozhodla som sa predať a kúpiť byt. To nie je záležitosť, ktorú vykonávame bežne a predaj nehnuteľnosti podlieha určitej postupnosti a pravidlám. Pri obtelefonovaní ponúk som náhodou (náhody prichádzajú v ten okamžik, keď to najviac potrebujeme ) telefonovala p. Zdenke Horváthovej. Som potešená za túto náhodu, pretože som nemala žiadne vedomosti, čo všetko je potrebné vedieť pri predaji. Môj predaj a kúpa bytu závisela od ďalších 4 naväzujúcich kupcov a predajcov. Bola to náročná práca, všetko a všetkých zladiť tak, aby každý zo zainteresovaných splnil všetky náležitosti spojených s predajom. Doporučila som p.Zdenku kamarátkam a tam bol predaj ešte zložitejší, ale p.Horváthová našla riešenie aj v tejto komplikovanej situácii. Vie klientom poradiť a pomôcť na profesionálnej aj ľudskej úrovni. Človek vníma, že táto práca je pre p.Zdenku poslaním. Ďakujem, že aj v tejto sfére som stretla makléra – človeka. Milica B.

Zdenka Horvathova

Po niekoľkomesačnej spolupráci pri dosť komplikovanej kúpe bytu chcem sa poďakovať p. konateľke Zdenke Horváthovej za jej výnimočný a nadštandartný prístup . Bola mi k dispozícii so svojimi vedomosťami, skúsenosťami a radami pri každom probléme a v každom čase. Je najlepším príkladom, že profesionalita nie je iba slovo na papieri, ale že takí profesionáli pracujú aj na Slovensku. Patrí jej moja vďaka a úcta. Zaru reality môžem vďačne odporúčiť a prajem, aby sa jej naďalej darilo. Alžbeta B.

Zdenka Horvathova

Chceme sa poďakovať Zdenke Horváthovej za jej vysokú profesionalitu a ľudský prístup, jej čestnosť, ústretovosť a najmä trpezlivosť. Vďaka nej sa nám podarilo zrealizovať našu vysnívanú kúpu. Sme jej veľmi vďační a budeme služby ZARA REALITY odporúčať aj ostatným. Manželia K.

Zdenka Horvathova

Nemala som doposiaľ skúsenosti s realitnými kanceláriami, ale bola som prekvapená vysoko profesionálnym prístupom pani maklérky Zuzany Vindtovej, ako aj pani Horváthovej. Ochotne odpovedali na množstvo otázok a usmernili nás pri predaji. Kľudne a môžete na nich obrátiť v ktorúkoľvek hodinu. Túto realitnú kanceláriu doporučujem každému. Judita K.

Zdena Horváthová

Dobrý deň, chcela by som z celého srdca poďakovať realitnej kancelárii konkrétne pani konateľke Zdenke Horváthovej za veľmi profesionálny prístup pri predaji bytu. Bola veľmi milá, ochotná, ústretová poradiť a pomôcť. Najlepšia realitná kancelária, s ktorou som kedy spolupracovala. Vždy konala seriózne, ochotne a pohotovo. Z mojej strany je to maximálna spokojnosť. Určite odporúčam ďalším klientom. A za to jej patrí veľké ĎAKUJEM ! Zuzana N.

Zdenka Horvathova

Profesionálne a vysoko odborné realitné služby p. Horváthovej môžem len odporúčať Matej T.

Zdenka Horvathova

Byt môjho brata bol zaťažený hypotékou, exekúciou, aj dlhom voči nebankovej spoločnosti. Avšak celá kúpa p. Zdenka prebehla vďaka vašej profesionalite absolútne bez komplikácií. Veľké ĎAKUJEM za perfektne vykonanú prácu, za vašu trpezlivosť a pomoc. Monika

Zdenka Horvathova

Všetky referencie